De slapen zijn misschien iets grijzer, maar verder is Andries Jonker weinig veranderd sinds zijn terugkeer in Stadion De Geusselt. De gedrevenheid spat ervan af en discipline, werklust en attractief voetbal zijn -net als zijn eerste periode bij MVV- nog steeds zijn kernwaarden. Over 700 spelers, de MVV-trein en Neil Diamond: “Ik ben tevreden als de club weer de club is die de stad omarmt.”
Even terug naar april/mei van dit jaar. Hoe is het hernieuwde contact met MVV tot stand gekomen?
In die 22 jaar dat ik hier weg ben geweest is een terugkeer een aantal keer heel dichtbij geweest. Meest recent toen MVV afscheid had genomen van Edwin Hermans. Ik heb toen een aantal goede gesprekken gevoerd, maar toen meldde Benfica zich ook voor mij. MVV moest door omdat ze volgens de regels van de KNVB snel een nieuwe trainer moesten aanstellen. Maar na het vertrek van Peter van den Berg hebben we elkaar opnieuw gevonden, nu met positief resultaat.
Was Kevin Hofland meteen uw beoogde assistent?
MVV kwam met een aantal namen voor in de staf, Kevin was er daar één van. Bij een aantal van die namen had ik een goed gevoel, zo ook bij Kevin. Ik ken hem al sinds 2012 toen hij technisch directeur was bij het Cypriotische AEK Larnaca. We hebben toen op Schiphol gesproken over een dienstverband van mij daar. Dat is niet doorgegaan, maar het gevoel bij Kevin was meteen goed en dat is het nog steeds.
Dan tekent u het contract, en dan? Neem ons eens mee langs die eerste weken en maanden.
Je gaat eigenlijk meteen van start. We hebben de ploeg geanalyseerd, geconstateerd dat een aantal jongens mocht vertrekken en dat we op een aantal posities versterking nodig hadden. Mijn uitgangspunt is dan dat geen enkele speler door de mazen van het MVV-net mag glippen. Elke speler die ons aangeboden wordt, moeten we gezien hebben. In eerste instantie Kevin, was hij enthousiast dan werd de speler door Davy Heymans bekeken; waren ze allebei enthousiast dan werd ik ingeschakeld. Daarna werd die speler voorgelegd aan -toen nog- Ronny van Geneugden en Harold Kostons. Zo hebben we 700 spelers bekeken, degenen die gekomen zijn, zijn dus unaniem positief beoordeeld. Want elke nieuwe speler bij MVV moet een voltreffer zijn. Bij Ajax, Feyenoord en PSV kun je je wel eens een foutje permitteren, hier niet, want dan kost het meteen veel geld. Daarnaast ben ik in gesprek gegaan met de staf en hebben we het oefenprogramma samengesteld. Ook een gecompliceerde klus, want ik wilde graag in Maastricht voor publiek spelen. Dat is bij amateurclubs niet gelukt en in het stadion ook te weinig, helaas. Maar met dat soort wedstrijden kun je wel al meteen de supporters aanspreken en dat is wat ik graag wil.
Het valt op dat MVV veel spelers heeft gehaald tussen de 22-28 jaar. Een bewuste keuze?
Ik heb van de club drie doelstellingen meegekregen. Allereerst proberen -en dat woord onderstreept- aansluiting te vinden bij de middenmoot. Dan ga je met het kleine budget dat we hebben, op zoek naar spelers die daarbij kunnen helpen. Met alleen maar jonge spelers die pas komen kijken, is dat moeilijker. De meeste nieuwe jongens hebben wat meer jaren op de teller, maar wel nog allemaal iets te bewijzen, want anders zouden ze wel hoger spelen. En dan wil de club liefst ook nog jongens die verkoopbaar zijn, want spelers moeten geld opleveren. Dan kom je in deze categorie uit. De andere twee doelstellingen zijn attractief en herkenbaar voetbal, daar sta ik voor. Al gaat het ook vervelen als we attractief spelen maar zes keer achter elkaar verliezen. En de derde is jeugd de kans geven, daarvoor staat de deur bij mij altijd open.
In de diverse oefenwedstrijden was een MVV te zien dat druk zette op de tegenstander en veel beweging op de mat legde. Is dat het uitgangspunt?
In mijn eerste periode hier heb ik geleerd dat het publiek hier snel achter de ploeg staat, maar wel als ze alles geven voor de club en de stad. Dat begint met pressievoetbal, fit zijn en snel omschakelen. Als dat lukt, raak je de mensen hier, dat heb ik elke speler op 1 juli meegegeven. MVV mag nooit verliezen op basis van inzet.
In die zoektocht naar spelers: wat overtuigt jongens dan om, ondanks het lage budget, toch voor MVV te kiezen?
Het stadion spreekt toch veel spelers aan, zeker als ze al eens hier hebben gespeeld. In combinatie met de trouwe aanhang is dat iets dat MVV toch aantrekkelijker maakt dan met alle respect andere clubs in de KKD of in België. Zeker omdat de club heeft aangetoond als springplank te kunnen dienen naar een hoger niveau. Daarnaast is Maastricht een aantrekkelijke stad, waar spelers graag enkele jaren verblijven. En als laatste de aanwezigheid van Davy, Kevin en ik, we zien dat dat spelers ook aanspreekt. Maar het is altijd een wisselwerking tussen een aantal factoren.
U heeft al een aantal keer aangegeven dat er in 20 jaar tijd weinig veranderd is bij MVV. In welke zin is Andries Jonker veranderd in die tijd?
(Lacht): misschien wat grijzer haar gekregen, de tijd doet zijn werlk uiteraard. Er is een nummer van Neil Diamond dat heet ‘If you know what I mean’. Daarin zingt hij over another time, another place. Zo is het natuurlijk: het is een andere tijd die iets anders vraagt. Het spel is anders, de spelers zijn anders, de technische mogelijkheden zijn anders, noem maar op. Dan moet je meebewegen en blijkbaar heb ik dat gedaan anders zat ik hier niet.
Kijkt u tevreden terug op de voorbereiding?
Nou ja, het was niet gemakkelijk. We hebben getraind op het veld van FC Veldwezelt. Daar ben ik de mensen daar zeer dankbaar voor, maar ook in België is nauwelijks een druppel regen gevallen, dus dat veld was kurkdroog en keihard. Daarna terug in De Geusselt op ons eigen kunstgras, ook in de bloedhitte. Met die korrels waande ik me qua geur af en toe op het circuit van Zandvoort. En over het oefenprogramma hebben we het al gehad: ik had heel graag ook tegen een aantal Maastrichtse amateurclubs gespeeld. Nu hebben we alleen maar tegenstanders van formaat gehad, zeker als je ziet dat we tegen de amateurs van Meerssen en EVV anderhalve wedstrijd met vooral jonge jongens hebben gespeeld. Maar Viktoria Köln en Belgische tweede- en eersteklassers waren stevige tegenstanders.
Weet u daardoor wellicht wel beter hoe de ploeg ervoor staat?
Natuurlijk, maar een wedstrijd tegen amateurs met een doelpunt of 8/9 verschil winnen is lekker, en je kunt het publiek aan je binden. Als ik kijk naar hoe we ervoor staan, dan ben ik wel tevreden: fysiek zijn we daar waar we op dit moment zouden moeten zijn. Vervelend is dat we nog geen enkele keer in de beoogde basisformatie hebben kunnen spelen, omdat er altijd wel iemand geblesseerd was. Niet lang, maar elke keer misten we wel minimaal één speler. Niet ideaal, maar desondanks zijn we klaar voor het nieuwe seizoen.
Als we hier aan het einde van het seizoen weer zouden zitten: wanneer bent u tevreden?
Als de club weer de club is die de stad omarmt. Als het goed gaat, zijn mensen snel geneigd om mee in de trein te stappen, als het slecht gaat, stappen mensen sneller uit. Zeker in een stad als Maastricht zijn er dan genoeg andere dingen die je kunt doen op vrijdagavond. Ik hoop dat Maastricht weer in de MVV-trein wil stappen. Het doet me dan goed om bij de open dag ondanks de hitte een volle hoofdtribune te zien, en dat mensen dan blijven zitten tot en met de strafschoppen. Mensen die blij zijn met het vertoonde spel en de winst van de Maas Cup, hoe klein ook. Dat is de opdracht aan mijn staf en aan de spelers: je krijgt hier respect en waardering als je levert. Week na week, om te beginnen tegen Jong FC Utrecht!